Med Barnevernet er Norge på nedtur

OctavianCurpas1

Av Octavian D. Curpaș
Phoenix, Arizona, USA

“Kommunisme er sjelens død. Det er
organiseringen av total konformitet – kort
og godt av tyranni – og det er totalt innstilt
på å gjøre tyranniet universelt.”
Adlai E. Stevenson

Øst-europeere oppfattet det kommunistiske systemet i Norge, for de hadde levet under den slags regime.

Under kommunismen hadde statens institusjoner gjort “jobben sin” (men ofte ikke den jobben de burde gjøre), så det eksisterte absolutt lover under kommunismen, og de ble håndhevet. Det var bare det at vi spurte om innholdet av lovene og den måten de ble tolket på i praksis. Continue reading “Med Barnevernet er Norge på nedtur”

Aveam trei ani când Tudor Popescu a scris despre Cina Domnului luată în chip nevrednic !

barzilaiendan's avatarBarzilaiendan

Adevărurile mari sunt contemporane tuturor și ne stau fiecăruia în față. Iată u document solemn și serios despre o problemă cu consecințe de viață și moarte.

Mulțumim celor de la veșnicia.ro


Scris de Tudor Popescu 

Despre participarea la Cina Domnului în chip nevrednic

Astfel că oricine mănâncă pâinea sau bea paharul Domnului în chip nevrednic va fi vinovat faţă de trupul şi sângele Domnului” (1 Corinteni 11.27)

Domnul a rânduit cu înţelepciunea Sa Cina pentru menţinerea Bisericii lui Dumnezeu, spre cel mai mare folos al nostru, de aceea trebuie să fim luători aminte asupra lui şi, când îl facem, să ştim ce facem. Se poate ca cineva să ia Cina „într-un chip nevrednic”, gândind că acestea sunt lucruri preînchipuite, simbolice, iar simbolismul nu prea are mare importanţă. Noi nu spunem că pâinea s-a transformat în trupul Domnului, pentru că ne-am abate de la Cuvântul lui Dumnezeu…

View original post 1,003 more words

George Alexander vorbește despre IADUL prin care a trecut din cauza declarațiilor despre …

O tânără din Irak care a fost ținută în captivitate de către jihadisti și-a publicat experiența traumatizantă într-o carte

61780052

ȘOCANT:  Tânăra a fost bătută, violată și forțată să își părăsească bebelușul.

 

Shirin, pseudonimul sub care a semnat cartea, avea doar 17 ani când a fost răpită din satul ei din nordul Irakului. Jihadistii au încercuit localitatea și s-au asigurat că niciuna dintre femei și adolescente nu au fost lăsate să fugă.

“Eram atât de oarbe. Nu ne dădeam seama că suntem în pericol. Apoi, intr-o după-amiaza, la 4 pm, luptătorii ISIS le-au spus conducatorilor satului nostru că nu vor face nimic dacă le vor aduce toate fetele până  la ora 6 pm. In două ore au vrut ca toate fetele să ajungă la ei. Șeful satului ne-a spus să încercăm să fugim.”

Din păcate, Shirin si familia ei nu au reusit să fugă la timp. Ea a fost luată ca sclavă sexuală si abuzată de-a lungul a câtorva luni de zile, potrivit Deutsche Welle. Mai tragic este ca tânăra și-a recunoscut abuzatorii – erau chiar foștii ei vecini. Continue reading “O tânără din Irak care a fost ținută în captivitate de către jihadisti și-a publicat experiența traumatizantă într-o carte”

NORWAY: George Alexander – Directorul de Grădiniță din OSLO care a criticat firma “Barnevernet”, forțat să demisioneze?

george-alexander

Am fost urmărit pas cu pas, supravegheat, interzis

Există momente în viață, când, oricât de dureros ar fi, trebuie să faci o alegere în drumul tău… Important, însă, de fiecare dată, este cum îi vei privi în ochi, după aceea, pe oameni… Pe oamenii care au nevoie de ajutorul tău… Am ales să fiu Liber. Să rămân eu însumi. Mi-am dat, deci, DEMISIA din funcția mea de director…este mesajul pe care acesta l-a postat pe rețeaua de socializare. Continue reading “NORWAY: George Alexander – Directorul de Grădiniță din OSLO care a criticat firma “Barnevernet”, forțat să demisioneze?”

La Chicago a avut loc un Eveniment!

agape-la-chicago

In  Romanian Baptist Association of USA and Canada,  și-a început slujirea   Corul Tinerilor  – “Youth Agape Ministry” – 

by: Florian Guler

Duminica din 28 Februarie 2016 la Romanian Baptist of Chicago din Des Plaines, și apoi la Biserica penticostală Filadelfia, a avut loc prima “iesire” a Corului Youth Agape Ministry, înființat în urmă cu câteva luni la Hickory NC.

Acest cor este al treilea cor Agape, pe lângă Corul “Agape Bărbătesc” și Corul “Agape Fete” [Women Agape Ministry], care toate au pornit de la Hickory NC. Continue reading “La Chicago a avut loc un Eveniment!”