M-a durut să văd că această întrebare vine tocmai de la oameni care citesc Biblia și totuși nu au înțeles care-i treaba cu minunile și vindecările. Voi da un răspuns pentru cei care, oarecum batjocoritor, abuzează de această întrebare și o postează peste tot, deși nu pe mine vreau să mă apăr, ci credința tuturor în puterea lui Dumnezeu. Pentru că El se poate folosi și de un copil ca să vindece, dealtfel de credința oricui se poate folosi. Oare câte mame nu sunt de fapt niste vindecătoare prin rugăciunile lor? Deci, noi toți copiii Lui ar trebui să fim vindecători. Continue reading “Tony Berbece: “Unde sunt vindecătorii în vremuri de Pandemie?””
Category: Incurajare
RĂZBOIUL SPIRITUAL CONFORM SCRIPTURII
Viața de creștin este o luptă continuă, de fapt viața oricărui om este o luptă necontenită pentru supraviețuire. Avantajul vieții de creștin este că Domnul este de partea noastră și ne ajută să trecem peste orice situație. Dumnezeu Își dorește „un popor care să fie al Lui” (Tit 2:14, 1 Petru/1 Peter 2:9). Domnul ne-a pus la dispoziție toate armele spirituale de care avem nevoie ca să luptăm „lupta cea bună a credinței” și „să ne sfârșim alergarea” în brațele Sale. Cu cât vom înțelege mai bine și vom crede mai profund că Dumnezeu ne iubește atât de mult, încât ne dorește lângă El, în rai, pentru eternitate, diavolului îi va fi tot mai greu să ne mintă, să ne fure credința și să ne facă să păcătuim. Isus ne-a asigurat victoria, în Numele Lui. Tot ce ne cere este să-L iubim și să ascultăm de El, ca să ne ajute să câștigăm fiecare luptă spirituală pe care o avem de dat. Întunericul spiritual este tot mai mare pe Pământ, pentru că tot mai mulți oameni fac voia diavolului, dându-i putere lui și demonilor săi să le facă rău atât lor cât și celor din jurul lor. Continue reading “RĂZBOIUL SPIRITUAL CONFORM SCRIPTURII”
Paul Negruț: Mesajul adresat Bisericii Baptiste din Ipotești
Mesaj adresat familei pastorului Viorel Candrianu, plecat acasă la Domnul, azi 26 Martie 2020 și Bisericii locale
Continue reading “Paul Negruț: Mesajul adresat Bisericii Baptiste din Ipotești”
Florin Antonie: Focalizează-te pe ceea ce poți schimba
Dumnezeu este dragoste, dar o dragoste agapi care înseamnă de fapt că Dumnezeu este Sacrificiu de Sine – însă nu atât sentimental, cât mai ales un sacrificiu de Sine rațional, mai presus de gândirea omenească. Pentru a înțelege mai bine ce avem de făcut, e bine să avem în fundal pilda casei zidită pe stâncă vs. a casei zidită pe nisip.
Reacția în criză a creștinului autentic – Sentiment vs. Rațiune
Daniel Hozan: Biserica nu poate fi închisă
Biserica nu poate fi închisă
Chiar dacă adunările se-nchid
De veacuri a rămas necompromisă
Chiar dac-a fost hulită, interzisă
Că-n dreptul ei nu oamenii decid
Biserica nu poate fi stopată
De viruși, pandemii sau vre-un decret
Biserica cea Sfântă și Curată
Din suflete de sfinți este formată
Urmașii lui Isus din Nazaret Continue reading “Daniel Hozan: Biserica nu poate fi închisă”
Reacția corectă a creștinului la virusul Covid-19
Respectând câteva principii, putem să ne însușim un mod biblic de-a ne umple cu folos timpul zilnic, cu un comportament adecvat în această perioadă când suntem acasă în familie, în carantină!
1.Fii responsabil în ce faci
2.Renunță la știri neautorizate – respectă prevederile legale care asigură prevenirea virusului în viața ta și a celorlalți Continue reading “Reacția corectă a creștinului la virusul Covid-19”
Ce ne învaţă Dumnezeu prin pandemia de COVID 19?
Nu este uimitor cât de repede şi de dramatic s-a schimbat mersul obişnuit al întregii lumii în doar câteva săptămâni? Ceea ce era normal a devenit anormal, iar ceea ce ni se părea anormal până mai zilele trecute, tinde încet, dar sigur, să devină normal. Senzaţia cea mai acută pe care o resimt în aceste zile este că întreaga planetă a fost pusă pe „hold” şi că după câteva luni, când toată nebunia aceasta generată de pandemia de coronavirus se va fi terminat, ne vom relua viaţa de acolo de unde am lăsat-o. Dar, din nefericire, nu va fi aşa, pentru că timpul trece şi săptămânile sau lunile pe care le vom petrece departe de membrii familiilor aflaţi în alte părţi ale ţării sau ale lumii, de prieteni, de fraţii de credinţă, nu vor putea fi recuperate.
Ce învăţăm din această stare de fapt prin care trece planeta în această perioadă?
În primul rând, învăţăm că nimic nu este sigur pe pământ. Nici următoarea respiraţie, nici viitorul naţiunilor. Totul poate fi zdruncinat într-o clipă. Ieri priveai liniştit competiţia Continue reading “Ce ne învaţă Dumnezeu prin pandemia de COVID 19?”
Teofil Gavril: E timpul să privești o floare
Când ești speriat privește o floare, o plantă, un copac, pădurea sau iarba.
Când inima ne e temătoare ne concentrăm aproape exclusiv pe obiectul fricii și temerii noastre și îl vom vedea disproporționat, ne va inunda gândirea și ne va inactiva sau agita. Continue reading “Teofil Gavril: E timpul să privești o floare”
Cristian Barbosu: Mesaj din SUA despre Covid-19
Câteva gânduri în legătură cu cele mai ridicate întrebări despre răspândirea acestui virus.
Răspunde la întrebările:
02:06 – Este Coronavirus o pedeapsă divină?
04:30 – Are Satan vreo legătură cu această pandemie?
05:36 – Este Coronavirus un semn al vremurilor din urmă?
07:58 – Ce soluții ne oferă Scriptura?
13:33 – Cum răspunde Dumnezeu acțiunilor noastre?
16:49 – Ce facem cu teama?
Viorel IUGA: Să fim gata azi, mâine poate fi târziu!
Citeam în zilele acestea capitolul 14 din cartea Numeri.
Când am ajuns la versetul 40 am tresărit. Poporul este gata, vrea să împlinească cerinţele lui Dumnezeu, dar este refuzat. Prin slujitorul Său, Domnul îi spune că nu este mulţumit, că nu îi va ajuta. M-am întrebat: cum poate fi posibil aşa ceva? Am auzit de mic că Domnul ne cere ascultare. Am citit în Sfintele Scripturi în repetate rânduri şi împrejurări că cel mai important aspect în relaţia cu El este ascultarea. Am fost asigurat că atunci când ascult sunt ajutat şi binecuvântat. În cazul de faţă ceva nu se leagă. Poporul doreşte să facă ce i-a spus Dumnezeu, dar nu este primit, nu este ajutat, ba chiar este pedepsit. Uitându-mă mai atent Continue reading “Viorel IUGA: Să fim gata azi, mâine poate fi târziu!”

