Splendoarea fulgului de zăpadă

Ai ajuns tu până la cămările zăpezii? Ai văzut tu cămările grindinei?

Iov 38:22

SĂMÂNȚA BUNĂ

Splendoarea fulgului de zăpadă

În acest capitol din Biblie, Dumnezeul cel veșnic vrea săi reamintească robului Său Iov perspectiva gloriei și a puterii Sale de Creator. Din cauza chinuitoarelor lui suferințe și a loviturilor din partea prietenilor, Iov pierduse din vedere măreția și dreptatea lui Dumnezeu. Atunci El ia îndreptat ochii spre visteriile zăpezii și ale grindinei.

O iarnă fără zăpadă nu este o iarnă adevărată, cel puțin pentru copii. Ei așteaptă cu nerăbdare fulgii albi, care transformă un peisaj trist de iarnă întro perspectivă strălucitoare. Continue reading “Splendoarea fulgului de zăpadă”

BUCURIA ESTE O ALEGERE

A ieșit vreodată ceva bun din îngrijorare? Ați rezolvat vreo problemă dacă v-ați concentrat pe aspectele negative ale acesteia și nu mai vedeați nicio cale de ieșire? Biblia ne învață exact contrariul și acesta este modul corect și cel mai eficient în care trebuie să abordăm orice situație.

  • Nu vă îngrijoraţi de nimic, ci, în orice lucru, aduceţi cererile voastre la cunoştinţa Lui Dumnezeu, prin rugăciuni şi cereri, cu mulţumiri. Şi pacea Lui Dumnezeu, care întrece orice pricepere, vă va păzi inimile şi gândurile în Cristos Isus. – Filipeni 4:6-7

Ușor de spus, dar greu de făcut, nu-i așa? Dar să vedem ce spun versetele precedente:

  • Bucuraţi-vă totdeauna în Domnul! Iarăşi zic: Bucuraţi-vă! Blândeţea voastră să fie cunoscută de toţi oamenii. Domnul este aproape. – Filipeni 4:4-5

Continue reading “BUCURIA ESTE O ALEGERE”

Părtășia dintre Tatăl și Fiul

Cel care M-a trimis este cu Mine; El nu M-a lăsat singur, pentru că totdeauna fac ce-I este plăcut.

Ioan 8:29

Părtășia dintre Tatăl și Fiul

Domnul Isus a trăit pe acest pământ într-o părtășie zilnică, neîntreruptă, cu Tatăl. El făcea totul în dependență deplină de Dumnezeu. A fost trimis de Tatăl și a mers întotdeauna pe căile indicate de Tatăl: „Fiul nu poate să facă nimic de la Sine, ci numai ce vede pe Tatăl făcând; și tot ce face Tatăl face și Fiul întocmai” (Ioan 5.19). Privirea Lui a fost ațintită întotdeauna asupra Tatălui Său! Continue reading “Părtășia dintre Tatăl și Fiul”

TOXINELE DE LA LOCUL DE MUNCĂ

„Ieşiţi din mijlocul lor, şi despărţiţi-vă de ei…” (2 Corinteni 6:17)

Te rog să te oprești puțin și să te gândești la produse care odinioară nu erau considerate dăunătoare, și-ai să te miri constatând că erau din (sau conțineau) azbest, plumb, mercur etc. Deși au trecut generații, încă tratăm muncitori bolnavi care au instalat plăci de azbest și au inhalat fibre sau gaze toxice. Având această ilustrație în minte, ferește-te de „toxinele” de la locul tău de muncă și nu te lăsa infectat de ele!

Biblia ne avertizează: „Ieşiţi din mijlocul lor, şi despărţiţi-vă de ei, zice Domnul; nu vă atingeţi de ce este necurat, şi vă voi primi.” Dumnezeu nu-ți spune să te separi de colegii de muncă. Continue reading “TOXINELE DE LA LOCUL DE MUNCĂ”

Rugăciunea…

Rugăciunea este anestezie. Când mă doare mă rog, simt imediat pace, liniște și chiar ameliorarea durerii trupești. În orice furtună a vieții simt calmul lui Hristos care este în mine. Pe genunchi se face epidurala vieții pentru a mă naște eu din Dumnezeu.

Rugăciunea este medicament. Când virusurile atacă trupul meu, când boală mă doboară la pământ și aduce frica și nesiguranța, când mintea mea este cuprinsă de panica vieții, iau repede un medicament, care se administrează pe genunchi, are efect imediat, fără efecte secundare, pentru că binecuvântarea Domnului nu este urmată de niciun blestem. Continue reading “Rugăciunea…”

Misiune în Călărași

Lucrul acesta îl mărturisim cu toată mulțumirea, în toată vremea și in tot locul

În prima casă în care am intrat azi cu ceva cadouri și plase cu mâncare ne-a întâmpinat o doamnă care s-a scuzat că nu a făcut curat. Păi ce curat să faci când ai dușumea de pământ, iar de la joacă vin copiii plini de noroi și apă iar în casă e ca afară, iar tu n-ai apă caldă de la robinet, ci o plită pe care trebuie să consumi o grămadă de lemne să-i speli pe toți, ce curat să mai faci când îți plouă în casă, când nu-ți permiți să schimbi un pat, ci îl ai pe același de când te-ai măritat? Poate întrebați de ce sărăcia asta. El, soțul si tatăl copiilor, era bolnav, a fost pe șantier și a căzut de pe schelă, iar soția trebuie să se îngrijească de cei trei copii și de bărbatul care zăcea la pat. Continue reading “Misiune în Călărași”

AI GRIJĂ LA CINE APELEZI

„Am zis: „Îmi voi mărturisi Domnului fărădelegile!” Şi Tu ai iertat vina păcatului meu” (Psalmul 32:5)

Când te lupți cu o apucătură sâcâitoare sau cu o dependență dură, vei găsi suport dacă apelezi la un grup de sprijin potrivit. Și când ai nevoie de ajutor, să nu-ți fie jenă să apelezi la un astfel de sprijin…

Dar ai grijă cui îi mărturisești păcatele!

Psalmistul a scris: „Am zis: „Îmi voi mărturisi Domnului fărădelegile!” Şi Tu ai iertat vina păcatului meu.” Continue reading “AI GRIJĂ LA CINE APELEZI”

Ce este de făcut? Omenirea se uită la America

by Paul Dan

Săptămâna aceasta va fi plină de procese de răsunet intentate de echipa lui Trump împotriva oficialilor din Georgia și a alte state. Este o săptămână crucială.

Vă cerem ajutor în rugăciune!

Tocmai citeam astăzi în cartea Ezra cum acest cărturar biblic trebuia să traverseze provincii periculoase de la Babilon la Ierusalim ca să coordoneze reconstrucția Templului. El putea să apeleze la garda asigurată de împaratul Artaxerxe dar se lăuda-se că Dumnezeu poate să îl protejeze. Iată confesiunea lui sinceră, care la mulți ne lipsește: Continue reading “Ce este de făcut? Omenirea se uită la America”

Dr. în biomedicină Ana María Oliva despre „pandemie”: Oamenii NU mor de Covid

O strategie geopolitică excelentă, organizată foarte atent timp de mulți ani

Un atac continuu împotriva sănătății oamenilor prin măsuri care merg împotriva propriei sănătăți. De când o presupusă boală respiratorie se va îmbunătăți prin prevenirea respirației aerului proaspăt? De când urmează cineva să-și îmbunătățească sănătatea prin a fi închis acasă? Sunt doar cîteva întrebări pe care le adresează, retoric, Ana María Oliva. Inginer, cu un doctorat în biomedicină, într-un interviu care circulă de câteva zile pe net, publicat de Cotidianul.
„Conversație calmă a lui @jmfrancas cu Ana María Oliva. Inginer, cu un doctorat în biomedicină și, mai presus de toate, o ființă umană care tranzitează acest pământ.
JMF: Ce este biomedicina?

Citiți și:

Avocata lui Trump anunță un tsunami de dovezi ale fraudării alegerilor care vor scufunda pentru totdeauna credibilitatea presei: Vom dovedi că președintele a câștigat!


AMO: Este studiul medicinei care cuprinde alte viziuni, biochimie, biologice și, de asemenea, tehnologice (inginerie biomedicală).
JMF: Ați studiat acest lucru în Spania?
AMO: Da, există mai multe universități. Am studiat la Barcelona, Masterul oferit în comun de Universitatea din Barcelona și Universitatea Politehnică din Catalonia. La început a existat doar Maestru, acum există și grade.
JMF: Cum vedeți pandemia acum? Continue reading “Dr. în biomedicină Ana María Oliva despre „pandemie”: Oamenii NU mor de Covid”