Vocea care îți vorbește

God  speaksVocea lui Dumnezeu este o VOCE PRIETENOASĂ. Nimeni nu trebuie să se teamă să o asculte, decât dacă s-a hotărât să I se împotrivească. Sângele lui Isus nu a acoperit doar rasa umană, ci întreaga creație. “Să împace totul cu Sine prin El, atât ce este pe pământ, cât și ce este în ceruri, făcând pace, prin sângele crucii Lui” (Coloseni 1.20). Putem propovadui in siguranta un cer prietenos. Atât cerul, cât si pamantul, sunt pline de voia buna a Celui ce era in rug. Sangele desavarsit al ispasirii asigura lucrul acesta pentru totdeauna.

 Oricine ascultă va auzi vocea, CERUL, vorbind. Fără îndoială că aceasta nu este vremea când oamenii răspund cu dragă inima la un îndemn de a asculta, căci astăzi, ascultarea nu este o parte a religiei populare. Suntem exact la polul opus. Religia a acceptat erezia monstruoasă care spune că zgomotul, dimensiunea, activitatea si fala îl fac pe cineva să fie indragit de Dumnezeu. Insă noi putem fi încurajati. Unui popor prins în furtuna ultimului mare conflict, Dumnezeu îi spune “Opriti-vă și să știți că Eu sunt Dumnezeu” (Psalm 46.10), si încă ne spune acest lucru, ca si cum ar vrea să ne spună că tăria si siguranța noastră nu stau in zgomot, ci in liniste.

 Este important să ne liniștim ca să-L așteptăm pe Dumnezeu. Și cel mai bine este să fim singuri, preferabil cu BIBLIA deschisă înaintea noastră. Apoi, dacă vrem, ne putem apropia de Dumnezeu si putem incepe sa-L auzim vorbind inimilor noastre. Cred ca pentru un om obisnuit, cursul progresiv va fi ceva de felul acesta: mai intai, un sunet ca al unei Prezente ce umbla in gradina. Apoi, o VOCE, mai inteligibila, dar inca departe de a fi clara. Apoi, momentul fericit cand DUHUL incepe sa ilumineze Scripturile si ceea ce a fost numai un sunet, sau in cel mai bun caz o VOCE, devine acum un cuvant inteligibil, cald, intim si clar precum cuvantul unui prieten drag. Atunci vine viata si lumina, si mai presus de toate, capacitatea de a vedea, de a ne odihni si de a-L imbratisa pe ISUS HRISTOS ca Salvator, ca Domn, ca TOT.

biblia Biblia nu va fi niciodată o Carte vie pentru noi, până când nu suntem convinși că Dumnezeu vorbește clar Universului Său.

Să treci de la o lume moartă, impersonală la o Biblie dogmatică este prea mult pentru majoritatea oamenilor. Poate că admit că ar trebui să accepte Biblia ca pe Cuvantul lui Dumnezeu si poate că incearcă să se gândeasca astfel la ea, dar li se pare imposibil sa creada ca acele cuvinte scrise pe pagini sunt chiar pentru ei. Un om poate spune “Cuvintele acestea mi se adreseaza mie”,si cu toate acestea, in inima lui sa nu simta si sa nu stie ca este asa. Este victima unei psihologii impartite. El incearca sa se gandeasca la Dumnezeu ca tacand pretutindeni, dar vorbind numai intr-o carte.

Cred ca mare parte a necredintei noastre religioase se datoreaza unei conceptii gresite si unui sentiment gresit fata de Scripturile Adevarului. Un Dumnezeu tacut a inceput deodata sa vorbeasca intr-o carte si cand cartea a fost incheiata, S-a scufundat din nou in tacere pentru totdeauna. Acum, citim cartea ca pe relatarea a ceea ce Dumnezeu a spus cand a fost, pentru un scurt timp, intr-o dispozitie de a vorbi. Cum am putea crede cu astfel de notiuni in minte? Realitatea este ca Dumnezeu nu tace, nu a tăcut niciodată. Însăși natura lui Dumnezeu este de a vorbi. A Doua Persoană a Sfintei Treimi este numită Cuvântul. BIBLIA este rezultatul inevitabil al vorbirii continue a lui Dumnezeu. Este declarația infailibila a gândului Său pentru noi exprimat în limbajul nostru omenesc, familiar.

Cred că se  va ridica o nouă lume din negura religioasă atunci când noi ne vom apropia de Bibliile noastre cu ideea că nu este doar o carte care a fost odată rostită, ci o carte care VORBESTE ACUM. Proorocii spuneau în mod obisnuit: “Așa VORBESTE DOMNUL“.  EI VOIAU CA ASCULTĂTORII LOR SĂ ÎNȚELEAGĂ CĂ VORBIREA LUI DUMNEZEU ESTE LA TIMPUL PREZENT CONTINUU.

*

 Daca vrei să mergi mai departe ca să-L  cunoști pe Domnul, vino numaidecât în fața Bibliei deschise asteptându-te ca ea să-ti vorbească. Nu veni cu ideea că este un lucru pe care-l poți manipula după cum ai tu chef. Este mai mult decât un lucru; este o voce, un cuvânt, chiar CUVÂNTUL DUMNEZEULUI CELUI VIU!

*

Sursa: https://www.resursecrestine.ro/eseuri

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.