Despre ateism: ATEISMUL ÎN AMERICA – AVERSIUNE ORI ASCENSIUNE?

Americanii nu au fost niciodată comfortabili cu ateismul.

Nici când au sosit pe tărâmurile Atlanticului ori când au așezat Jamestown în 1607, nici când și-au fondat Republica la sfârșitul Secolului XVIII, nici azi.

Primele declarații scrise de piligrimi au fost, de fapt, invocări speciale adresate lui Dumnezeu și legăminte cu Divinitatea ca noile ținuturi în care au ajuns vor deveni Noul Ierusalim, o societate civilă și politică fondată pe Sfintele Scripturi și virtutea în valorile crestine. În marea lor majoritate americanii și-au păstrat atașamentul și credința în Divinitate de atunci până azi, în același timp menținând și o aversiune față de ateism și atei. Aversiunea lor față de ateism a rămas atât de acerbă încât, coform sondajelor de opinie, dacă ar trebui să aleagă între un ateu ori un homosexual ca Președinte al Americii, americanii l-ar alege pe cel din urmă. Asta nu înseamnă însă că ateismul nu e în ascensiune în America ori că mass media de stânga nu îl propulsează cu agresivitate. La fel și în instituțiile de educație publice unde majoritatea profesorilor universitari se considera atei. Continue reading “Despre ateism: ATEISMUL ÎN AMERICA – AVERSIUNE ORI ASCENSIUNE?”

CARL WOESE ȘI MOARTEA DARWINISMULUI

Foto: Carl Richard Woese (1912-2012)

Publicăm a șasea și ultima parte a recenziei cărții lui A.N. Wilson, publicată anul trecut, Charles Darwin, Victorian Mythmaker (“Charles Darwin, făuritor de mit”). Părțile anterioare pot fi accesate pe situl web AFR: http://www.alianta-familiilor.ro/charles-darwin-adio-teorie/.

Comentariul de astăzi se axează în mod special pe ultimele capitole ale cărții care explică influența darwinismului și a evoluționismului asupra marxismului, ateismului si miscările nehiliste si totalitare ale Secolelor XIX si XX. Începem comentariul de astazi însă cu un mic rezumat a unui vast articol publicat în luna august de New York Times care sprijină una din temele majore ale cărții lui Wilson si pe care am redat-o deja de mai multe ori in comentariile noastre precedente: evoluționismul e in derivă, își modifică tezele incipiente de la zi la zi pentru a le face compatibile cu noile descoperiri stiintifice care in loc de a confirma evolutionismul il dovedesc a fi fals. In alte cuvinte e vorba de o incercare sustinută a adeptilor darwinismului de a mentine relevantă teoriei evolutioniste a lui Darwin pentru zilele in care trăim iar evolutionismul compatibil cu noile descoperiri din domeniul geneticii si biologiei. O temă fundamentală a cartii lui Wilson este că evolutionismul in forma lui clasică e pe moarte. Unul din oamenii de stiință care i-au dat o lovitura de moarte este putin cunoscutul om de stiință american Carl Richard Woese.

Continue reading “CARL WOESE ȘI MOARTEA DARWINISMULUI”

John Savulescu, australian de origine română, a publicat un comentariu în care propune legalizarea infanticidului

Avem în fața noastră un articol secular “progresist” care se încheie cu o întrebare la care nu putem da decât un singur răspuns: Sunteți de acord sau nu sunteți de acord cu avortul după naștere?  – NU!

Cercetătorii australieni susțin că mama ar trebui să aibă dreptul la “avort după naștere”

Cercetătorii australieni susțin că mamele ar trebui să aibă dreptul să pună capăt vieții nou-născuților într-un concept numit avort după naștere.

Echipa de la Monash și Universitatea din Melbourne susțin  că noilor mame ar trebui să li se permită să abandoneze atât copii sănătoși, cât și copii cu dizabilități o dată ieșiți în afara uterului, într-un act rapid și nedureros. Continue reading “John Savulescu, australian de origine română, a publicat un comentariu în care propune legalizarea infanticidului”

Unitate Națională în Identitate Creștină – Proclamare în Parlamentul României

Stimați frați în Hristos Domnul,

Cred că identitatea unei persoane, a unei societăți, a unei civilizații chiar, se sprijină  pe patru mari repere, pe patru mari stâlpi. Dacă-i luăm pe acești  stâlpi de la locul lor, identitatea noastră se clatină, se dărâmă totul.

Primul stâlp este credința. Eu nu mă pot defini altfel decât ca creștin; sunt creștin.

Al doilea stâlp este națiunea. Dacă-mi iei poporul, nu mai rămâne minic.

Al treilea stâlp este familia. Cred cu tărie în identitatea familiei.

Și dați-mi voie să subliniez, în aceste vremuri tulburi, trebuie să afirmăm  al patrulea stâlp, acesta este identitatea de genContinue reading “Unitate Națională în Identitate Creștină – Proclamare în Parlamentul României”

AFR: Primele victime ale Referendumului sunt democrația română și statul de drept

“Referendumul a picat” strigau, cu o oarecare satisfacție, titlurile articolelor din mass media după 7 octombrie!

Este o realitate evidenta că referendumul a “picat”, condițiile impuse de lege și Constituție pentru validarea lui nefiind îndeplinite. Dar împreuna cu “picatul” referendumului au “picat” și alții, atât indivizi cât și instituții publice, și credem că va lua mult timp ca democrația română să-și revină la linia de plutire.

Referendumul din octombrie 6 si 7 a aprofundat și mai mult scindarea și separarea dintre autorități și instituțiile statului și cetățenii Romaniei. Confidența cetățenilor în partidele politice si în liderii lor politici a devenit practic nulă, în cele doar două săptămâni de campanie pentru referendum factorii politici fiind spectatori ai măcelului mediatic lansat si dus cu nesaț împotriva democrației române și a cetățenilor țării care încercau din răsputeri să valideze referendumul. Ba unii dintre ei s-au alăturat măcelului împotriva  noastră, cu nerușinare și cu o agresivitate și lipsă de respect care nu pot fi trecute cu vederea, uitate ori iertate, și, care vor trebui sancționate. Ele constituie atrocități împotriva democrației române și a statului de drept. Continue reading “AFR: Primele victime ale Referendumului sunt democrația română și statul de drept”

Cine conduce Guvernul României, Ministerul Educației … Președinția României?

În timp ce poporul român “ortodox” face pelerinaj la scheletul zis al Paraschievei sau la alte “obiecte” ori locuri făcătoare de minuni, priviți ce se întâmplă în România, dar și câte ceva din parcursul avut. E de presupus că 80-90% din populația majoră a țării știe că chestiunea familiei e un deziderat esențial pentru orice societate și pentru orice popor. Dar și că la 22 Decembrie 1989, înafară de Securitate și de fruntașii P.C.R., care au dus-o bine și o duc bine în continuare, toți românii și-au ridicat ochii spre Dumnezeu și mulți dintre ei au îngenuncheat în public, recunoscând căderea regimului comunist al lui Ceaușescu ca aparținând lui Dumnezeu, că El e Cel care a adus acel vânt prielnic și în România…    Continue reading “Cine conduce Guvernul României, Ministerul Educației … Președinția României?”

Traian Ungureanu: Naţionalizarea familiei

Lucrurile trebuie spuse tare şi clar, cît mai e voie şi timp. Referendumul avortat la cererea elitelor noastre tolerante şi supra-poporale anunţă vremuri noi de veche tradiţie dogmatică. Revoluţia culturală care a măturat valorile clasice ale lumii occidentale e pregătită să epureze moral România.

Totul spre confortul perdanţilor şi indolenţilor hip, al lumii prea subţiri pentru un popor atît de gros şi al egoiştilor înnebuniţi după auto-glorificare. Campania elitară care a compromis referendumul şi a slobozit arbitrariul în interiorul familiei e un act de vandalism răsfăţat mult mai vinovat decît o ştiu sau pretind că n-o ştiu promotorii şi simpatizanţii ei. Prima victorie a cremei noastre urbane se produce prin neprezentare plus defăimare şi nu va întîrzia să se întoarcă împotriva democraţiei. Continue reading “Traian Ungureanu: Naţionalizarea familiei”

AFR: Post-Referendum – Iminenta legalizare a parteneriatelor civile pentru homosexuali

Români, n-ați votat Referendumul pro-familie, din cauza PSD, acum vom avea parteneriate civile  pentru homosexuali, sub demersul PSD!

Devine tot mai evident că politicienii României pregătesc legalizarea “căsătoriilor” homosexuale in România pina la sfârșitul anului. Cum? Referendumul împotriva legalizării lor a eșuat iar parlamentarii și Guvernul deja au lansat Planul B, și anume instituirea parteneriatelor civile care vor fi echivalate, în timp, cu căsătoria naturală, minus adopțiile copiilor de către cuplurile homosexuale. Pentru o vreme. Căci nu în multi ani de acum înainte, după ce ne vom obișnui cu parteneriatele civile, ne vom obișnui și cu șocul ultim: adopțiile copiilor de către cupluri de acelasi sex.

Continue reading “AFR: Post-Referendum – Iminenta legalizare a parteneriatelor civile pentru homosexuali”

Mihai Gheorghiu: E o primă bătălie, vor mai urma și altele pe care sigur le vom câștiga

Istoricește vorbind, voia lui Dumnezeu se va împlini întotdeauna la vremea și în ceasul hotărât de El, iar semnele vremurilor de acum indică și faptul că harul  Său  pentru om se apropie de final.   Însă e trist că  pe români îi interesează mai mult confortul personal și lucrurile lumii acesteia,  iubirea de sine, idolatria și imoralitatea, decât  iubirea de Dumnezeu și de aproapele său. (George Danciu) 

de   ANDREI NICOLAE

Președintele Comitetului de Inițiativă pentru revizuirea Constituției, Mihai Gheorghiu, a spus că referendumul rămâne în istoria acestei națiuni, chiar dacă nu a avut succes.

Ce am trăit noi astăzi este un vot legal și constituțional (…) un vot covârșitor, chiar dacă nu am împlinit ținta noastră de șase milioane. Chiar dacă țelul nostru nu este împlinit și nu am putut revizui Constituția, acest vot (…) rămâne să existe în istoria acestei societăți și acestei națiuni. Continue reading “Mihai Gheorghiu: E o primă bătălie, vor mai urma și altele pe care sigur le vom câștiga”

Este pentru prima oară în 70 de ani când Biserica Ortodoxă ṣi celelalte biserici creṣtine din România au libertatea și puterea să îndemne poporul român la un vot pentru libertatea și credința sa.

Să ascultăm și să urmăm acest îndemn, să votăm pentru libertatea și demnitatea noastră și a copiilor noștri, pentru viitorul lor. Să nu ne temem de nimic, să nu rămânem nepăsători. Dumnezeu să ocrotească România!

“Nu văd România de astăzi ca pe o moștenire de la părinții noștri, ci ca pe o țară luată cu împrumut de la copiii noștri.”

(Regele Mihai I al României) Continue reading “Este pentru prima oară în 70 de ani când Biserica Ortodoxă ṣi celelalte biserici creṣtine din România au libertatea și puterea să îndemne poporul român la un vot pentru libertatea și credința sa.”