Americanii nu au fost niciodată comfortabili cu ateismul.
Nici când au sosit pe tărâmurile Atlanticului ori când au așezat Jamestown în 1607, nici când și-au fondat Republica la sfârșitul Secolului XVIII, nici azi.
Primele declarații scrise de piligrimi au fost, de fapt, invocări speciale adresate lui Dumnezeu și legăminte cu Divinitatea ca noile ținuturi în care au ajuns vor deveni Noul Ierusalim, o societate civilă și politică fondată pe Sfintele Scripturi și virtutea în valorile crestine. În marea lor majoritate americanii și-au păstrat atașamentul și credința în Divinitate de atunci până azi, în același timp menținând și o aversiune față de ateism și atei. Aversiunea lor față de ateism a rămas atât de acerbă încât, coform sondajelor de opinie, dacă ar trebui să aleagă între un ateu ori un homosexual ca Președinte al Americii, americanii l-ar alege pe cel din urmă. Asta nu înseamnă însă că ateismul nu e în ascensiune în America ori că mass media de stânga nu îl propulsează cu agresivitate. La fel și în instituțiile de educație publice unde majoritatea profesorilor universitari se considera atei. Continue reading “Despre ateism: ATEISMUL ÎN AMERICA – AVERSIUNE ORI ASCENSIUNE?”








