LIVIU MIHAIU: «Nu văd în „metoda Sophie’s Choice“ o soluţie recuperatorie prin separare (cu excepţia cazurilor extreme). Nu cred în ură şi pedeapsă. Cred în iubire, sprijin şi consiliere.»

646x404

Aberanta legislație de Protecție a copilului din Norvegia, Barnevernet, se află acum în atenția majorității românilor care urmăresc știrile!

Liviu Mihaiu, membru fondator al săptămânalului de moravuri grele “Cațavencu“, prin excelență un om de atitudine Continue reading “LIVIU MIHAIU: «Nu văd în „metoda Sophie’s Choice“ o soluţie recuperatorie prin separare (cu excepţia cazurilor extreme). Nu cred în ură şi pedeapsă. Cred în iubire, sprijin şi consiliere.»”

TUDOR SMIRNA: Când statul își dezvăluie natura monstruoasă

 tudor-smirnaSunt copiii stăpâni asupra propriilor persoane? Au părinții vreun drept asupra lor? Dar vreo obligație?

Argumente etice

Redau aici răspunsuri universale, care nu privesc legislația din Norvegia, din România sau de aiurea. Ele țin de etica proprietății private. Perspectiva liberală (sau libertariană) se bazează în general pe tradiția drepturilor naturale pentru a stabili normele care ar trebui să guverneze regimul proprietății într-o societate ideală. Continue reading “TUDOR SMIRNA: Când statul își dezvăluie natura monstruoasă”

SINDROMUL FTT

057538C80000044D-3096702-Not_drinking_enough_can_lead_to_concentration_problems_tiredness-a-1_1432631942657Psihologii au început să discute despre ceea ce astăzi este, probabil, cea mai mare problemă legată de sănătatea mentală. Ea se numeşte sindromul FTT. E o problemă ce ia amploare tot mai mult.

Când ai acest sindrom, poţi trăi bine mersi, dar ţi-ai pierdut orice fărâmă de speranţă şi de semnificaţie. FTT nu este o boală mentală; ci constituie absenţa vitalităţii mentale, spirituale şi emoţionale. Continue reading “SINDROMUL FTT”

Telegramă deschisă: Domnule Preşedinte Iohannis, mergeţi urgent în Norvegia!

974x468

Domnule Klaus Iohannis, sunt sigur că  vă amintiţi cum în urmă cu mai bine de un an de zile deveneaţi Preşedinte şi cu ajutorul miilor de români din Diaspora care au răbdat de foame şi au îngheţat de frig doar ca să vă acorde votul de încredere pentru o ţară mai bună.

Continue reading “Telegramă deschisă: Domnule Preşedinte Iohannis, mergeţi urgent în Norvegia!”

What happens with the press in Norway?

This articol is addressed mainly to the Norwegian press and media.

I came to Norway five years ago and moved in Bergen with my family. We have started a new chapter in our life as a family in a country that is far different from the country I come from. Yes, I come from the eastern part of the Europe, a part that was ones under the iron curtain of the communism. Continue reading “What happens with the press in Norway?”

Nazism și apartheid în Norvegia superdezvoltată – EXPERIMENTUL Lebensborn sau ADEVĂRUL despre Norvegia

lesbensborn

by Rodi agnusdei

Un articol amplu despre Experimentul Lebensborn/Germania. Dar ce ne interesează mai mult este etapa a doua Lebensborn în care Germania a hotărât să răpească copiii din familii: Continue reading “Nazism și apartheid în Norvegia superdezvoltată – EXPERIMENTUL Lebensborn sau ADEVĂRUL despre Norvegia”

Un avocat norvegian demască abuzurile Barnevernet și spune adevărul despre cazul Bodnariu

Marius Reikerås

Într-o emisiune a postului de televiziune Credo TV, Marius Reikerås, un avocat norvegian și apărător al drepturilor omului vorbește despre abuzurile Barnevernet în Norvegia și oferă o imagine reală a acestei instituții. Continue reading “Un avocat norvegian demască abuzurile Barnevernet și spune adevărul despre cazul Bodnariu”

Penticostalii norvegieni sunt liberi și zburdă pe la țară

andreas-hertegun-norway

Aflăm că penticostalii norvegieni sunt liberi, nu sunt persecutați și o duc bine merci, că au un stat minunat care-i ocrotește pe ei și copiii lor, că se simt mândri de isprăvile lor naționale și de fiorduri.

Trimit telegrame iubitului conducător asigurându-l de stima și mândria lor. Ies cu piepturile în bătaia flintelor de pe facebook-rile și blogurile românești și apără vajnici imaginea patriei când ea este terfelită de niște neisprăviți de români adunați de-a valma prin piețele orașelor europene și americane. Bravo domnilor! Că, frați în Domnul, mi-e cam greu să vă zic. Continue reading “Penticostalii norvegieni sunt liberi și zburdă pe la țară”

Povestea FRIDEI de la ABBA – ORORILE NORVEGIEI asupra COPIILOR după WW2 (Documentar)

frida-from-abba-photo-credit-abbaAGNUS DEI a fost primul blog care a raportat despre cazul familiei Bodnariu în mediul evanghelic și am fost primii care, adâncindu-ne în istoria Barnevernetului și al istoriei Norvegiei, am descoperit diverse informații pe care le-am publicat în luna Noiembrie, după șocul anunțului lui Daniel Bodnariu, că fratelui său  –   Marius Bodnariu –   BARNEVERNET i-a luat în mod abuziv pe cei 5 copii ai săi!

 In zilele care au urmat acelui anunț șocant, am citit tot ce am putut despre Barnevernet și rolul organizației în Norvegia. Printre multele articole, am dat peste aceste informații, pe care le-am publicat aici, la o Continue reading “Povestea FRIDEI de la ABBA – ORORILE NORVEGIEI asupra COPIILOR după WW2 (Documentar)”

Mihai POP: VIAȚA TRĂITĂ ÎN ARMATĂ (1988) – Interogat mereu de “Barnevernet” -ul securității române de dinainte de ’89

 1942_c1Poate că cel mai urât lucru din armată, pe lângă privațiunile materiale ale unui stagiu militar efectuat în vremea comunistă, era acela că erai urmărit! (Mihai Pop)

La 18 ani și 11 luni a trebuit să încep să-mi satisfac datoria  față de țara mea – România

Am fost încorporat pe 16 septembrie 1987. Au fost 16 luni de privațiuni, de foame, de oboseală, de umilințe care trebuiau să scoată din mine un bărbat adevarat. Cel puțin așa se spunea. Dar poate că a fost importantă pentru că am văzut că și acolo Dumnezeu îmi purta de grijă. Chiar în situații diverse.  Continue reading “Mihai POP: VIAȚA TRĂITĂ ÎN ARMATĂ (1988) – Interogat mereu de “Barnevernet” -ul securității române de dinainte de ’89″