Cine-i Mark Dever, Sectanții de la Magna Gratia și De ce trebuie să te ferești de ei toți?

Oricine rosteşte Numele Domnului, să se depărteze de fărădelege!

2 Timotei, 2:19

by Paul Dan

“Uită-l pe Isus în asta; am un interes artistic”, a spus Mark Dever

Când Dever l-a trădat pe Domnul Isus în felul acesta, el s-a referit la fascinația lui până la transă cu muzica Rap, o abominație, o golănie, un satanism.

Pentru cei ce nu știu, Mark Dever este mare lider Neo Calvinist și prieten apropiat al lui John MacArthur, Al Mohler, Ligon Duncan și alți Neo Calviniști importanți.

Iată o selecțiune de afirmații năucitoare făcute de Dever într-un interviu cu doi rapperi, pe nume Linne și Allen.

“Am ascultat muzica asta (Rap, Hip Hop) de câțiva ani; și voi mi-ați dat CD-ul vostru Atonement și mi-a plăcut mult.”

“Rima, îmi plac cuvintele, și complexitatea rimei (in Rap), este orbitoare. Uită-l pe Isus în asta; am un interes artistic. Si apoi când înțeleg, sunt fascinat. Are Evanghelia clară… si este mai densă decât orice altă muzică care am ascultat vreodată. Imi plac Oratoriile lui Bach, dar aceasta (Rap) le întrece când vine vorba de densitate teologică.”

“Felix … este unul dintre membri noștri de aici [biserica lui Dever] și a cântat Rap la una dintre întâlnirile membrilor noștri … și aș spune că a fost bine primit de congregația noastră”. (sursa)

Ce om credincios autentic a spus vreodată “Uită-l pe Isus în asta”, indiferent de pasiunea pe care o avea? Ce spune Tatăl despre Fiul Său? “Tu eşti Fiul Meu prea iubit: în Tine Îmi găsesc toată plăcerea Mea!” (Luca 3:22)

Uitați-vă la cuvinte cheie din spusele lui Dever: câțiva ani, este orbitoare, Uită-l pe Isus, fascinant, bine primit. Dacă pui cap la cap aceste lucruri, rezultă urmatoarele: Dever și-a permis diavolismele Rap pe ani de zile, care l-au orbit si l-au făcut să-l uite pe Isus. Această incantație satanică l-a fascinat și în consecință a infestat și biserica la care slujește.

Iată adâncul decăderii Neo Calviniste unde Mark Dever este capul, alături de supercarismaticul John Piper.

Continue reading AICI

Advertisement

One thought on “Cine-i Mark Dever, Sectanții de la Magna Gratia și De ce trebuie să te ferești de ei toți?

  1. Claudiu Bora

    Ceea ce spune-ti despre Mark Dever, neocalvinisti etc, pentru mine prea putin conteaza, eu citesc cartile traduse de Magna Gratia, si sunt zidit, binecuvantat si imi pare bine ca este in Romania o asa initiativa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.