Domnul Dumnezeul nostru este un foc mistuitor (Deut. 4:24). Aşa i s-a arătat lui Moise, aşa a confirmat legământul Său cu Avraam şi aşa i-a călăuzit pe evrei prin pustie.
Cei care s-au întâlnit cu El şi L-au cunoscut de aproape au primit focul acesta înăuntrul lor. Moise “a ars” pentru slava lui Dumnezeu care fusese dispreţuită în mijlocul poporului Său şi-a mijlocit având în vedere Numele Său cel mare. Mai târziu, Ieremia ardea cu aceeaşi intensitate, când trebuia să apere slava Dumnezeului său: “Dacă zic: „Nu voi mai pomeni de El şi nu voi mai vorbi în Numele Lui!”, iată că în inima mea este ca un foc mistuitor închis în oasele mele. Caut să-l opresc, dar nu pot.” (Ier. 20:9)
Focul prezenţei slavei lui Dumnezeu a ars necurmat în locul preasfânt, arătând dorinţa Sa de a locui în mijlocul poporului Său.
La Cincizecime însă focul s-a mutat dintr-o…
View original post 85 more words