ANGOLA ESTE UN MIC ORĂȘEL ÎN LUISIANA – asezat pe malurile vestice ale fluviului Mississippi.
E putin cunoscut in America ori restul lumii, dar aici se afla cel mai mare penitenciar din Louisiana si una din cele mai mari si temute inchisori din America.
Inchisoarea acopere 18.000 de acri de teren si a fost construita pe o fosta plantatie din Secolul XIX unde munceau mii de sclavi negri. Astazi penitenciarul are 6.300 de detinuti.
Inchisoarea e cunoscuta pentru cruzimea ei, fiind poreclita “Abu Ghraib de pe Mississippi”. Aici sunt incarcerati cei mai violenti puscariasi ai statului Louisiana si tot aici condamnatii la moarte sunt executati. Inchisoarea e desemnata ca o “maximum security prison”, adica o inchisoare de securitate maxima. Angola e echivalentul in Louisiana a mult temutei inchisori texane din Huntsville unde sunt executati criminalii texani. In 1970 sangerosul penitenciar din Angola era inca cunoscut in America pentru brutalitatea si cruzimea lui si se asemana, in unele privinte, cu fostele coloniile penale franceze din Guiana ori cele argentine din Tara Focului.
Dupa 1970, insa, lucrurile s-au schimbat radical in Angola, astazi faimosul penitenciar fiind un model de reabilitare morala si spirituala a incarceratilor pentru intreaga America. Motivul principal este influenta credintei crestine si a religiei asupra intemnitatilor. Recent am dat peste citeva materiale deosebit de interesante privind efectul surprinzator de pozitiv al credintei si religiei asupra detinutilor din Angola. De aceea am ales sa dedicam un comentariu special acestui fenomen unic care uimeste deopotriva pe sociologi si oamenii credintei. Angola confirma ca religia si mai ales crestinismul au o putere deosebita sa schimbe vietile oamnilor, chiar si al celor mai rai ori inraiti membrii ai societatii. Lucrul acesta trebuie cunoscut si apreciat considerind agresivitatea cu care societatea seculara ataca religia, crestinismul si pe cei care folosesc credinta in Dumnezeu pentru reabilitarea morala si spirituala a fiintei umane. Secularismul si ateismul nu reabiliteaza si nici nu pot reabilita moral individul. Doar credinta in Dumnezeu si Cuvintul lui Dumnezeu o pot face.
Ce s-a intimplat in Angola?
Ce s-a intimplat in Angola, Louisiana? In 1995 a sosit un nou warden, adica sef de penitenciar, Burl Cain, care a solicitat Seminarului Baptist din New Orleans (New Orleans Baptist Theological Seminary) sa deschida in inchisoare un seminar teologic. Institutul a agreat si, la scurt timp, rezultatele au fost deosebit de pozitive. Daca in 1990 puscariasii au agresat gardienii de 280 de ori si unii pe altii de 1.107 de ori, in 2012 au fost inregistrate doar 55 de agresari impotriva gardienilor si doar 316 de agresari impotriva altor detinuti. Astazi, penitenciarul din Angola e considerat ca unul dintre cele mai linistite inchisori din America. Seminarul e finantat in intregime din fonduri private iar participarea la cursuri e facultativa. Dupa 1995 au absolvit cursurile Seminarului peste 200 de persoane, majoritatea dintre ele devenind pastori ai celor citeva biserici care au fost construite, tot din fonduri private, in incinta penitenciarului. La serviciile religioase din penitenciar participa, saptaminal, in jur de 2.500 de detinuti. Majoritatea sunt protestanti, 75% dintre detinuti fiind negri. Un numar mare de puscariasi sunt mexicani catolici, iar un numar mai mic apartin altor confesiuni, inclusiv mormoni, evrei si musulmani. La cursurile Seminarului au participat si 15 musulmani care acum propovaduiesc celor 250 de detinuti musulmani ai inchisorii. Cursurile, spun comentatorii, sunt exigente, si se preda si greaca veche si ebraica. Cursurile tin 4 ani iar in final se decerneaza o diploma de rang universitar absolventilor.
Programul de reabilitare morala a detinutilor prin Biblie, insa, nu e limitat doar la penitenciarul din Angola. In 2011 statul Texas a lansat un program similar in unele din inchisorile lui care e derulat de prestigiosul Southwestern Baptist Theological Seminary din Fort Worth, Texas. Deasemenea, Appalachian Bible College din West Virginia a inceput sa ofere cursuri de studiere a Bibliei in citeva inchisori din stat. Chiar si California a devenit interesata in sistemul de reabilitare morala practicat in Angola, impreuna cu alte state.
Constantin Asavoaie
Romania ar trebui sa se inspire din experientele pozitive ale penitenciarelor americane pentru reabilitarea morala si spirituala a puscariasilor ei. Investitia e buna si merita sa i se dea o sansa. Daca America are un exemplu bun in penitenciarul din Angola, Louisiana, Romania a avut si ea un mare barbat care si-a dedicat o mare parte a vietii reabilitarii vietii morale si spirituale a incarceratilor din Romania. Dl Constantin Asavoaie, un om iubitor de Dumnezeu, un crestin autentic, un traditionalist credincios al miscarii Oastea Domnului din Ardeal, a fost, vreme de multi ani, personalitatea principala din Romania care a promovat reabilitarea incarceratilor prin Cuvintul lui Dumnezeu.
Vreme de multi ani dl Asavoaie a fost si un prieten apropiat si sfatuitor pretuit al AFR. A participat la multe conferinte internationale privind familia si viata copiilor nenascuti. L-am cunoscut prima data in 2009 la conferinta internationala a familiilor organizata de Congresul Mondial al Familiilor la Amsterdam. Acolo a tinut o prelegere despre familie in care a dat citeva detalii si despre viata lui. Originar din Iasi, dl Asavoaie a crescut intr-o familie numeroasa. A infruntat vicisitudinile vietii si a pus mereu interesul semenilor sai inaintea intereselor personale. In decembrie 2013 dl Asavoaie a trecut la cele vesnice la Cluj. Am aflat cu multa tristete si durere acest lucru. Trecerea lui in vesnicii a fost o mare pierdere pentru Romania, pentru miscarea profamilie si proviata din Romania, si mai ales pentru miscarea de reabilitare morala a intemnitatilor din Romania.
AFR va recomanda: Privind fascinantul subiect de astazi va recomandam doua materiale. Primul a fost publicat de publicatia catolica online First Things pe 12 septembrie si poate fi citit, in engleza, aici: http://www.firstthings.com/web-exclusives/2014/09/remember-the-prisoners-1 Un alt articol a fost publicat de New York Times pe 5 octombrie 2013 si poate fi citit aici: http://www.nytimes.com/2013/10/06/us/bible-college-helps-some-at-louisiana-prison-find-peace.html?pagewanted=all&_r=1&&pagewanted=print
INCIDENTUL DE LA VESTIARUL CLUBULUI DE FITNESS WORLDCLASS BUCURESTI
Septembrie 18, 2014: Un recent incident produs la un club de fitness din centrul Bucureștiului, WorldClass Downtown, ne-a atras atenția. Un cuplu de homosexuali, împreună cu o fetiță prezentată ca „a lor”, a intrat în vestiarul bărbaților pentru a se schimba. Un membru al clubului a protestat față de prezența unei fetițe în vestiarul bărbaților și apoi, susțin cei doi bărbați homosexuali, ei ar fi fost agresați într-un incident „homofob” (termen utilizat eronat). De aici a rezultat o plângere la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării și o serie de articole de presă. Menționăm că regulamentul de ordine interioară al clubului interzice, în urma solicitării exprese a membrilor, prezența unui copil în vestiarul destinat adulților de sex opus, măsură pe care o considerăm firească având în vederea protecția interesului superior al copilului. De asemenea, acest regulament, afișat la loc vizibil, nu poate fi considerat discriminatoriu întrucât nu face nicio referire la o caracteristică de diferențiere, pe orice criteriu – cu atât mai puțin de orientare sexuală. Managementul WorldClass a respins acuzațiile și a anunțat că va amenaja un vestiar special pentru copii.
Alianța Familiilor din România, împreună cu PRO VITA București au remis două scrisori de reacție: prima scrisoare, către managementul WorldClass, prin care susțin regulamentul de ordine interioară și salută înființarea unui vestiar pentru copii; a doua scrisoare, către Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopții privind pretinsul statut „familial” al reclamanților, în condițiile în care legea românească nu recunoaște uniunile unisex.
NOUL CONSILIU DIRECTOR AFR
Pe 20 septembrie AFR a tinut o conferinta de lucrul la Alba Iulia. Multumim tuturor celor care au participat. Ne-am intilnit din Constanta, Baia Mare, Moldova, Timisoara, Arad, Cluj si alte orase si zone geografice ale Romaniei. Conferinta de lucru l-a reales pe dl Petre Costea ca si Presedinte AFR pentru inca un mandat de cinci (5) ani. Un nou Consiliu Director a fost deasemenea ales care consista din urmatoarele persoane: Petre Costea (Presedinte AFR); dl Viorel Tut (AFR Timisoara, Vice Presedinte); dl Cornel Tudose (AFR Constanta); parintele Emil Ember (AFR Baia Mare); si dna Maria Petruta (AFR Alba Iulia).
PROIECTUL AFR ANTIPORNOGRAFIE
V-am informat deja despre un site AFR dedicat exclusiv combaterii pornografiei pe care dorim sa-l lansam cit mai curind. Deja avem un numar frumos de voluntari. Inca mai este loc. Pe moment, insa, va rugam sa ne sugerati un nume pentru site. Avem o lista a unor posibile nume, dar dorim si niste sugestii din partea dvs. Va rugam sa ne scrieti la office@alianta-familiilor.ro.
VRETI SA FITI INFORMATI?
Buletinul informativ AFR apare in fiecare Marti si e dedicat mai mult stirilor de ultima ora, iar publicatia AFR online apare in fiecare Joi si e dedicata mai mult comentariilor si opiniilor. Cei care doriti sa primiti saptaminal stiri si comentarii la zi privind valorile si evenimentele legislative, politice si sociale care va afecteaza familiile, atit la nivel national cit si la nivel unional si international, sunteti invitati sa va abonati la buletinul informativ saptaminal AFR. Cum? Inregistrindu-va numele si adresa electronica pe pagina home a sitului nostru electronic www.alianta-familiilor.ro.
FACETI-NE CUNOSCUTI!
Faceti-ne cunoscuti familiilor si prietenilor d-tra. Dati mai departe mesajele noastre si incurajati-i sa se aboneze. Va multumim.
ANUNTURI
Cei care doriti sa faceti anunturi prin intermediul AFR privind evenimente legate de familie si valori va rugam sa ni le transmiteti la office@alianta-familiilor.ro.
Alianta Familiilor din Romania